Да разказваме ли на ученика всичко за приходите и разходите
Снимка: Shutterstock
Какво трябва да знае детето за семейния бюджет и нужно ли да му разказваме подробности за приходите и разходите на мама и татко.
От каква възраст ще разбере темата и как да го запознаем с проблемите, разказва специалистът по финанси Александър Циганов.
Започнах да обсъждам въпросите за парите с моите деца, още щом те проговориха. Смятам, че детето трябва да е финансов единомишленик с родителите си.
Важно е то да знае как се печелят парите и колко могат да бъдат похарчени. В това няма нищо странно – парите са част от нашия живот.
Говорете директно с детето за проблемите, свързани с получените от вас пари и с тяхното разпределение.
Не се задълбочавайте в дребните детайли, но дайте представа за стойността на различните покупки за семейството и за това колко печелят мама и татко. Тогава вашият син/дъщеря ще е на ясно защо в опреден момент не можете да си позволите определена покупка.
Още по-добре е да им разкажете как ще изчакате момент, в който ще има намаления, за да им дадете пример и как могат да се пестят пари.
На по-голeмите деца е добре да се разкаже за спестяванията на семейството и за влоговете както и за заемите, които теглят родителите им за обучението, за допълнителните им уроци и курсове. Тези инвестиции са сериозни и е добре децата да са на ясно и да разбират тяхната цел, за да подкрепят родителите си.
Когато разказвате за своите доходи, спестявайте тези детайли и конфиденциална информация, която хлапетата неволно биха съобщили на други. А, когато планирате разходите, винаги вземайте под внимание предложенията и мнението им.
Ако става дума да се купят нови мебели за къщата, обсъдете заедно – особено, ако те ще са за детската стая. Разговаряйте не само какво, но и кога ще може да се купи.
Нека детето само реши какъв нов стол за бюрото му е нужен – защото това, което е скъпо тази година, може да стане по-евтино през следващата.
Същото се отнася за новите маратонки, телефон, лаптоп.
Така постепенно ще научите детето само да прави своя бюджет и разумно да разпределя парите си – да спестява от дневните и да ги харчи разумно.
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари